Minust

Olen muusikaga tegelenud väikesest peale. Kui emalt küsisin, ütles ta, et hakkasin laulma kohe kui lasteaeda läksin ehk siis umbes kaheaastaselt. Väiksena lõi minu huvi muusika vastu välja just mööda maja ringi joostes ning samal ajal lauldes ja enda toas diskosid korraldades. Mu isa tegeles kunagi pikalt plaatide keerutamisega (ja aeg ajalt teeb seda veel praegugi), seega meie kodus mängis pidevalt muusika ning kodus oli olemas ka diskode tarbeks mõeldud valgustehnika, mida siis enda tuppa tassisin. Isa salvestas aeg-ajalt koduste vahenditega mu laulmist ning osad neist salvestistest on ka veel alles. Mäletan, et kui kuueselt vanaema ja vanaisa juurde klaver toodi, siis esimene lugu mille kuulmise järgi ära õppisin oli “Põdrakasvataja Laul”. Tol ajal hakkasin klaveril välja mõtlema ka omaloomingulisi lühipalu.

Koolis esimesest klassist alates võtsin osa kohalikest lauluvõistlustest. Umbes 6. klassis jäid need soiku, kuna sain breketid ja need segasid laulmist, samuti oli see minu jaoks väga ebakindel aeg. Teises klassis läksin klaveriringi, kus käisin kuni põhikooli lõpuni. Umbes neljanda aasta juures tabas mind suurem nõrkushetk, kus oleksin peaaegu loobunud, kuid siiski jätkasin. Varsti peale seda hakkasin ka rohkem kuulmise järgi laule ära õppima, näiteks üks esimesi pikemaid laule oli  filmist “Titanic” tuntud laul “My Heart Will Go On”. Kui olin juba kuus aastat klaverit õppinud, soovisin enda loodud variante ning klaveritöötlusi tuntud lauludest jagada ka teistega – tegin endale Youtube’i konto kuhu praeguseks on materjali juba päris palju kogunenud ning vaatamisi kokku üle kuue miljoni. Samuti on minu videod saanud kõlapinda meedias: www.youtube.com/renatesaluste


Seitsmendas klassis hakkasin võtma eraõpetaja all laulmistunde. Sel ajal lõi laulmise kirg minus suurema leegiga põlema. Olin ju varasemalt pidevalt lõõritanud ja vaatasin oma iidolite poole ahhetades ja unistades, kuid umbes neljateistaastaselt hakkasin ise enda kallal rohkem vaeva nägema, et need unistused ka üks päev kätte jõuaksid. Mäletan, kuidas lindistasin enda laulmist ja alguses olid tulemused ebameeldivad – see viis mind rivist välja, kuid oma jonnakuse tõttu otsustasin jätkata ja veel ja veel ja veel proovida. Minu ümber oli palju inimesi, kes naersid mu laulmise peale ja norisid. Ühel hetkel sai see norimine minu jaoks nii ebameeldivaks, et hakkasin laulmist rohkem salajas hoidma ja harjutama just eelkõige kodus; võistlustest loobusin täielikult, kuigi põhikooli alguses sai ka häid kohti saavutatud. Kui hiljem oma esimese singli välja andsin, tuli paljudele suureks üllatuseks, et ma üldse laulan.


November 2009 oli see “saatuslik aeg”, mil tutvusin ühe Tre.ee DJ’ga, kes jättis stuudios olles minu lauluvideo enda arvutis lahti ning ise käis vahepeal ära. Just sel ajal sattus stuudiosse Tre eestvedaja, kes nägi minu videot ja lasi mind stuudiosse kutsuda. Kuna valdavalt oli minu Youtube’i kanalil üleval klaveri coverid, siis sain alguses valesti aru ning eeldasin, et mind oodatakse klaverimängu demonstreerima. Kui minuga paar päeva enne proovilindistamist detailide osas kontakteeruti, siis sain alles aru, et oodatakse mind ikkagi laulma. Kartsin esimest hääleproovi väga – lasin stuudiost kõik inimesed peale lindistaja välja saata. Saavutasime stuudioinimestega koheselt hea klapi ja õige pea juba rääkisime minust kui artistist ning esimestest lauludest. Kusjuures tol hetkel veel ütlesin, et ma pole kindel, kas ma kunagi olen võimeline endale ise laule kirjutama, sellepärast pakuti mulle alguses ühte inglise keelset laulu, mis pidi saama minu esimeseks raadiosingliks.


Mõned nädalad hiljem läksin aga stuudiosse oma esimest laulu salvestama. Nagu iseenesest tuli mul ühel detsembrikuu päeval, kui olin tohutult endast väljas vajadus end tühjaks kirjutatada. Olin kunagi küll kirjutanud mingeid laule, kuid need ei olnud minu jaoks terviklikud, pigem lihtsalt katsetused. Tol ajal, viieteistaastasena, saigi aga salvestatud minu esimene laul ning ühtlasi hakkasin sellest ajast peale aktiivselt laule kirjutama ning teen seda siiani. Laulude kirjutamisest on saanud mu suur hobi ja kirg. Tol ajal ei olnud mul konkreetseid ootusi esiksingli suhtes, küll aga esimeses raadios, kus mu laule mängima hakati – Tre Raadios – võeti see kuulajate poolt hästi vastu ning kogusin endale ka pisikese fännibaasi, kes esinemistel mu laule kõva häälega kaasa laulsid. Esimene esinemine oli koheselt suurele publikule – mitu tuhat inimest Paide Spordihallis ühel festivalil. Kartsin, et kukun kokku või saan mingi jubedusega hakkama – mul polnud aimugi, kuidas ma reageerin, kui lavale jõuan. Kui esimesed sammud lavatrepil tegin, oli hirm kadunud ning tundsin end kui kodus. Eesoleval suvel sain noore algaja artisti kohta palju võimalusi esineda Eestimaa erinevates nurkades ning sain palju lavapraktikat.


Peale esimese loo salvestamist läksin juba järgmisel nädalavahetusel taas stuudiosse ning paari kuu jooksul said valmis minu esimese produtsendiga uued laulud. 2010. aasta suvel lahkus ta aga oma töökohalt, seega tekkis juba esimene murekoht – mis minu muusikast edasi hakkab saama? Sügisel hakkasin koostööd tegema Lenny LaVidaga, kes tänaseni teeb mu lauludele taustasid ning on teinud pea kõikidele Eesti tuntud lauljatele remix’e. Suund sai võetud rohkem klubimuusika poole. Hakkasin käima ka WAF Koolis, kus võtsin aeg ajalt lisaks individuaalseid hääleseadetunde.


2011. aasta märtsikuu viimasel päeval andsime minu plaadifirmaga välja promoalbumi fännidele, kus oli peal minu esimese kahe aasta salvestised. Sel aastal ilmusid ka uued laulud “Vii Mind Endaga” ja “Tantsime Veel”. Vaikselt hakkasid ka teised raadiod minu laule mängima. 2012. aastal ilmus laul “Põlen Seest”, mis saavutas Aastahiti edetabelis koha 33 ning Power Hit Radio aastalõpu edetabelis koha 16. Septembris 2012 algas suurem töö mu 2013. aastal ilmuva debüütalbumi kallal. Samal ajal hakkasin laulmist õppima ka uue eraõpetaja käe all, kelle juures käin tänaseni.

2013. aasta esimeseks singliks sai “Stiihia”, millest sai peagi minu edukaim laul. See oli minu loomingust ka esimene laul, mida on kuulatud üle miljoni korra. Laul jõudis mitmetesse Eesti muusikaedetabelitesse (Power Hit Radio’s viiendale kohale ja on mu esimene laul, mis kajastus ka Elmari TOP10 edetabelis ning jõudis seal kohale 7). Aastalõpus oli “Stiihia” R2 Aastahiti edetabelis kohal 5 ning Power Hit Radios kohal 7. Tegu oli ka Tre Raadios 2013. aasta mängituma lauluga! Youtube’is oli see Eesti lauludest vaadatavuse poole pealt neljandal kohal. 2014. aastal leidis poodidest ka “Mu Stiihia” nimelisi Coca-Cola pudeleid. Alates 21. jaanuarist oli mind nädal aega näha saates Õhtusöök Viiele, kus olin esimesel päeval võõrustaja ning mis oli ühtlasi mu esimene teleprojekt.

2013. aasta maikuu viimasel päeval ilmus minu debüütalbum “Teispoolsusest”. Juuni alguses andsin oma esimese maratonintervjuu projektile “Teine Ekraan” (intervjuud on võimalik järgi vaadata Youtube’ist). Septembri lõpus ilmus üle pika aja uus muusikavideo laulule “Kuues Meel”. See pääses ka muusikasaatesse “Eesti top7”, kus jõudis teisele kohale. Aastahiti ning Power Hit Radio edetabelis jõudis laul kohale 37.

2014. aasta alguses andsin välja laulu “Teekond Hingeni” ning maikuus suvise singli “Vajan Sind”, millest sai kiiresti minu fännide lemmik. Sügisel ilmus koos Põhja-Tallinna räppari Kenitoga singel “Komeedid”. Kaks viimast laulu jõudsid Aastahitt 2014 edetabelis vastavalt 18. ning 32. kohale. 2014. aastal sain esimest korda oma loomingut esitada orkestri saatel – Valga Jõekääru kontserdil. Algas ka töö renate teekond CDesikaasRuut-lõplik-jpgteise albumi “Teekond Hingeni” kallal, mis ilmus 2015. aasta suve alguses.  2015. aastal ilmusid teiste seas sellised laulud nagu cover “Ola Ola” ja “Katkised Inimesed” Laul “Katkised Inimesed” jõudis Raadio2 Aastahitt 2015 edetabelis kohale 30!

2016. aasta veebruarikuus ilmus meie riigi ilust ja valust rääkiv laul “See Maa”. Juuli alguses ilmus laul “Tsunami”. Aasta lõppes lauluga “Jõulupuu”.

2017. aastal ilmus muusikavideo laulule “Täiskuuööl”, ning sellest ka remix Lenny LaVida poolt. Aprilli lõpus ilmus laul “Suveõhtud”, mis võeti koheselt kuulajate poolt hästi vastu. Alustasin laulude kirjutamist ka teistele artistidele (ülevaade sellest siin!) Järgnes mõningane muusikaline paus. Käisin küll esinemas, aga üldiselt võtsin veidi rahulikumalt, kuniks 2018. aasta sügisel ilmus minult lõpuks uus laul “Ping-Pong”. 2019. aasta lubab aga juba üsna pea uut laulu ning loodetavasti varsti ka uut albumit!

Muudest tegemistest: Olen lõpetanud Albu Põhikooli, Tallinna 32. Keskkooli ning lõpetasin 2016. aastal Tallinna Ülikooli ning omandasin sotsiaalteaduse bakalaureuse kraadi. Meeldib kokata, kirjutada, lugeda ning muidugi eelkõige peres kasvava kahe pisipõngerjaga aega veeta.

5 comments

 1. Teddy Urmet says:

  Tere,

  Oleme avamas väikelinnas Tõrvas uut pubi ja seega sooviks uurida, millised on koostöövõimalused!?

  Kas suvisek(aug.Sept.) perioodiks on üldse veel pakkuda võimalikke esinemisaegasid või millised oleksid esimesed vabad ajad siis tulevikus?
  Kui suur on tasu ja millised on koostöö tingimused?

  Me sooviks väiksemat koosseisu, aga siiski võiks olla selline kava, et saaks ka tantsu keerutada!

  Vastan meeleldi tekkinud küsimustele ja jään tagasisidet ootama.

  Terv,

  Teddy Urmet
  56678168
  Pubi Seltskond

  • RENATE says:

   Tere,

   Vastasin Teile meili. Võite kontrollida, kas saite kirja kätte.

   Parimate soovidega,
   Renate

Leave a Reply