Koolis esimesest klassist alates võtsin osa kohalikest lauluvõistlustest. Põhikooli keskel jäid need soiku, kuna kui breketid said, siis olid need esiteks minu jaoks väga ebamugavad ja segasid laulmist, kuid samuti oli see minu jaoks väga ebakindel aeg, kus ma laulsingi ainult kodus üksinda omaette. Teises klassis läksin klaveriringi, kus käisin kuni põhikooli lõpuni. Umbes neljanda aasta juures tabas mind suurem nõrkushetk, kus oleksin peaaegu loobunud, kuid siiski jätkasin. Varsti peale seda hakkasin ka rohkem kuulmise järgi laule ära õppima, näiteks üks esimesi pikemaid laule oli filmist “Titanic” tuntud laul “My Heart Will Go On”. Kui olin juba kuus aastat klaverit õppinud, soovisin enda loodud klaveritöötlusi ehk cover‘eid tuntud lauludest jagada ka teistega – tegin endale Youtube’i konto kuhu praeguseks on materjali juba päris palju kogunenud ning vaatamisi üle seitsme miljoni: www.youtube.com/renatesaluste
Seitsmendas klassis hakkasin võtma eraõpetaja all laulmistunde. Sel ajal lõi laulmise kirg minus suurema leegiga põlema. Olin ju varasemalt pidevalt lõõritanud ja vaatasin oma iidolite poole ahhetades ja unistades, kuid umbes neljateistaastaselt hakkasin ise enda kallal rohkem vaeva nägema, et need unistused ka üks päev kätte jõuaksid. Mäletan, kuidas lindistasin enda laulmist ja alguses olid tulemused ebameeldivad – see viis mind rivist välja, kuid oma jonnakuse tõttu otsustasin jätkata ja veel ja veel ja veel proovida. Mäletan, et sain ka norimise osaliseks kui ühe lauluvideo avalikult Youtube’i üles panin. See tegi mind taaskord ebakindlaks. Hakkasingi laulmist rohkem salajas hoidma ja harjutama just eelkõige kodus; võistlustest loobusin täielikult, kuigi põhikooli alguses sai ka häid kohti saavutatud. Kui hiljem oma esimese singli välja andsin, tuli paljudele suureks üllatuseks, et ma üldse laulan, kuna keegi polnud mind “lõõritamas” juba aastaid kuulnud.
November 2009 oli see “saatuslik aeg”, mil tutvusin ühe Tre.ee DJ’ga, kes jättis enda arvutis stuudios olles minu lauluvideo ekraanil lahti ning käis ise vahepeal stuudiost ära. Just sel ajal sattus stuudiosse Tre eestvedaja, kes nägi minu videot ja lasi mind stuudiosse kutsuda. Kuna valdavalt oli minu Youtube’i kanalil üleval klaveri coverid, siis sain alguses valesti aru ning eeldasin, et mind oodatakse stuudiosse just klaverimängu pärast, kas siis mingeid partiisid sisse mängima või midagi muud taolist. Kui minuga paar päeva enne proovilindistamist uuesti ühendust võeti, siis sain alles aru, et oodatakse ikkagi laulma. Kartsin esimest hääleproovi väga – lasin stuudiost kõik inimesed peale lindistaja välja saata. Saavutasime stuudioinimestega koheselt hea klapi ja õige pea juba rääkisime minust kui artistist ning esimestest lauludest. Kusjuures tol hetkel veel ütlesin, et ma pole kindel, kas ma kunagi olen võimeline endale ise laule kirjutama, sellepärast pakuti mulle alguses ühte inglise keelset laulu, mis pidi saama minu esimeseks raadiosingliks.
Mõned nädalad hiljem läksin aga stuudiosse oma esimest laulu salvestama. Nagu iseenesest tuli mul peale stuudios käiku ühel päeval peale esimest korda selline loominguline tuhing, mida hakkasin hiljem aina rohkem ja rohkem kohtama. Olin ka enne stuudiot kirjutanud varasematel aastatel mingeid laule, kuid tegu polnud väga terviklike katsetustega ja pigem jäidki need lühikesteks “killukesteks”. Tol ajal, viieteistkümne-aastasena, saigi aga salvestatud minu esimene laul ning sellest ajast kuni tänase päevani tegelen aktiivselt laulude kirjutamisega. Sellest on saanud minu suur hobi ja kirg ning etteruttavalt võin öelda, et tänasel päeval kirjutan muusikat ka teistele artistidele.
2010. aasta alguses ei olnud mul konkreetseid ootusi esiksingli suhtes, küll aga esimeses raadios, kus mu laule mängima hakati – Tre Raadios – võeti see kuulajate poolt hästi vastu ning kogusin endale ka pisikese fännibaasi, kes esinemistel mu laule kõva häälega kaasa laulsid. Esimene esinemine oli koheselt suurele publikule – mitu tuhat inimest Paide Spordihallis ühel festivalil. Kartsin, et kukun kokku või saan mingi jubedusega hakkama – mul polnud aimugi, kuidas ma reageerin, kui lavale jõuan, sest ilmselgelt ei olnud ma sellise rahvamassi ees kunagi esinenud. Kui esimesed sammud lavatrepil tegin, oli hirm kadunud ning tundsin end kui kodus. Eesoleval suvel sain noore algaja artisti kohta palju võimalusi esineda Eestimaa erinevates nurkades ning sain palju lavapraktikat. Tundsin end laval väga hästi.
Peale esimese loo salvestamist läksin juba järgmisel nädalavahetusel taas stuudiosse ning paari kuu jooksul said valmis minu esimese produtsendiga uued laulud. 2010. aasta suvel lahkus ta aga oma töökohalt, seega tekkis juba esimene murekoht – mis minu muusikast edasi hakkab saama? Sügisel hakkasin koostööd tegema Lenny LaVidaga, kes tänaseni teeb mu lauludele taustasid ning on teinud paljudele Eesti tuntud lauljatele remix’e. Suund sai võetud rohkem klubimuusika poole. Hakkasin käima ka WAF Koolis, kus võtsin aeg ajalt lisaks individuaalseid hääleseadetunde.
2011. aasta märtsikuu viimasel päeval andsime minu plaadifirmaga välja promoalbumi fännidele, kus oli peal minu esimese kahe aasta salvestised. Sel aastal ilmusid ka uued laulud “Vii Mind Endaga” ja “Tantsime Veel”. Vaikselt hakkasid ka teised raadiod minu laule mängima. 2012. aastal ilmus laul “Põlen Seest”, mis saavutas Aastahiti edetabelis koha 33 ning Power Hit Radio aastalõpu edetabelis koha 16. Septembris 2012 algas suurem töö mu 2013. aastal ilmuva debüütalbumi kallal. Samal ajal hakkasin laulmist õppima ka uue eraõpetaja käe all, kelle juures käin tänaseni.
2014. aasta alguses andsin välja laulu “Teekond Hingeni” ning maikuus suvise singli “Vajan Sind”, millest sai kiiresti minu fännide lemmik. Sügisel ilmus koos Põhja-Tallinna räppari Kenitoga singel “Komeedid”. Kaks viimast laulu jõudsid Aastahitt 2014 edetabelis vastavalt 18. ning 32. kohale. 2014. aastal sain esimest korda oma loomingut esitada orkestri saatel – Valga Jõekääru kontserdil. Algas ka töö teise albumi “Teekond Hingeni” kallal, mis ilmus 2015. aasta suve alguses. 2015. aastal ilmusid teiste seas sellised laulud nagu cover “Ola Ola” ja “Katkised Inimesed” Laul “Katkised Inimesed” jõudis Raadio2 Aastahitt 2015 edetabelis kohale 30!
2016. aasta veebruarikuus ilmus meie riigi ilust ja valust rääkiv laul “See Maa”. Juuli alguses ilmus laul “Tsunami”. Aasta lõppes lauluga “Jõulupuu”.
2017. aastal ilmus muusikavideo laulule “Täiskuuööl”, ning sellest ka remix Lenny LaVida poolt. Aprilli lõpus ilmus laul “Suveõhtud”, mis võeti koheselt kuulajate poolt hästi vastu. Alustasin laulude kirjutamist ka teistele artistidele (ülevaade sellest siin!) Järgnes mõningane muusikaline paus. Käisin küll esinemas, aga üldiselt võtsin veidi rahulikumalt, kuniks 2018. aasta sügisel ilmus minult lõpuks uus laul “Ping-Pong”. 2019. aastal jätkus järgmise lauluga – “Tantsib Tüdruk”.
Aasta lõpus jõudis minuni suur rõõm, kui sain valituks Eesti Laul 2020 võistlusele. See oli minu jaoks kuues katsetus ning lõpuks õnnestus mul pääseda ka 24 parima sekka. Aasta lõpp ja 2020. aasta algus on täidetud paljuski Eesti Laulu projekti toimetustega ning samuti lõpetame stuudios ka minu uut albumit, mis juba kevadel 2020. ilmavalgust näeb.
Muudest tegemistest: Olen lõpetanud Albu Põhikooli, Tallinna 32. Keskkooli ning lõpetasin 2016. aastal Tallinna Ülikooli ning omandasin sotsiaalteaduse bakalaureuse kraadi. Meeldib kokata, kirjutada, lugeda ning muidugi eelkõige peres kasvava kahe pisipõngerjaga aega veeta.
Tere,
Oleme avamas väikelinnas Tõrvas uut pubi ja seega sooviks uurida, millised on koostöövõimalused!?
Kas suvisek(aug.Sept.) perioodiks on üldse veel pakkuda võimalikke esinemisaegasid või millised oleksid esimesed vabad ajad siis tulevikus?
Kui suur on tasu ja millised on koostöö tingimused?
Me sooviks väiksemat koosseisu, aga siiski võiks olla selline kava, et saaks ka tantsu keerutada!
Vastan meeleldi tekkinud küsimustele ja jään tagasisidet ootama.
Terv,
Teddy Urmet
56678168
Pubi Seltskond
Tere,
Vastasin Teile meili. Võite kontrollida, kas saite kirja kätte.
Parimate soovidega,
Renate
oma vanuse kohta norm hääl ja laulud
Väga andekas neiu!
Aitäh!